|
Artikler
 Tjeneste
Gå i gang, Herren er med dig
(Ex 36:2)
2 Moses tilkaldte Besal'el og Oholiab og alle de kyndige mænd, i hvis hjerte Herren havde lagt kundskab, alle som følte sig tilskyndet til at gå i gang med at udføre arbejdet.
Hvis vi tror Gud vil gøre alle ting fo ros, så bliver vi skuffet, vi må selv sætte i gang, men tilgengæld vil han være vinden i sejlet når først vi er gået i gang.
Men det er altafgørende at vi føler os tilskyndet af Herren, han tager initiativet, og vi sætter i gang, og ved det får vi styrke fra Gud til at udføre det han har lagt i os.
(1 Ch 22:15–16)
15 Til din rådighed har du talrige arbejdere, stenhuggere, murere, tømrere samt folk, der er kyndige i al slags arbejde 16 i guld, sølv, bronze og jern. Gå nu i gang! Herren være med dig!«
Gå i gang, gå ud på vandet til Jesus, han venter på dig og siger KOM, kom ud på vandet, kom og tag det første skridt, Herren er med dig.
Der står også et sted at det er både Gud der virker at ville og at gøre, så gå i gang.
I Jesu navn
Amen
|